FURKAN YILMAZ ALTINÖZ

RÖNESANS II GAZZE

RÖNESANS II GAZZE

Tarih yeniden yazılıyor. Ve 7 Ekim 2023 tarihin dönüm noktası. Mekân Filistin/Gazze. Işık yeryüzüne Gazze’den yayılıyor. 100 yıllık vahşet ve karanlık yerini adalet ve aydınlığa bırakıyor. İnsanlık yeni bir Rönesans’la karşı karşıya. "Yeniden doğuş" olarak bilinen Rönesans, 15 - 16. yüzyıl İtalya'sında başlayan,  Avrupa kıtasında adalet, kültürel, politik, bilim, sanat, mimari, siyasi ve eğitim alanlarında bir değişim dönemidir. Rönesans döneminin en büyük özelliği «hümanizm / hümanistik görüşün» önem kazanması ve öne çıkmasıdır.Hümanizm kavramı genel anlamıyla insanı merkeze alan her türlü sistemi ifade etmek için kullanılır.

Giorgio Vasari, içinde yaşadığı dönemi;  Avrupa’nın baskıcı, iç karartıcı, ötekileştirici ve kasvetli dönemden ve filozofları susturmaya çalışmış, insanlık dışı muameleler ile cezalandırmış, işkencelere maruz bırakmış, insanların gözü önünde diri diri yakmış, idam etmiş bir yapıdan kurtuluş olarak tanımlar. Michelet’e göre Rönesans “muazzam bir iradenin kahramanca fışkırmasıdır.”

Alexandre Pope ise, bir şiirinde, Rönesans kelimesini, “Avrupa ve Avrupa aklının geceye gizlendiği bir dönemde, Tanrı’nın ‘Rönesans Olsun!’ demesiyle her şey aydınlığa kavuştu” dizelerinde kullanır. Ve Gazze Allah’ın tarihe müdahalesidir.

İnsanlık şimdi II. Rönesans dönemini yaşıyor. Dün İtalya idi bugün Filistin. Filistin/Gazze’deki Yahudi soykırımına karşı insanlık sesini yükseltiyor. Halklar, uluslar fıtrata/köklerine dönüyor. Egemen ve kendilerini yöneten güçlerin uydurdukları kutsallar ve ürettikleri korkuların aksine; aydınlığa doğru yürüyor. Fıtrat Allah’ın insana yerleştirdiği ahlak, merhamet ve adalet kodudur. İnsanlık; evreni yaratılışı, insanı, varlığı, çevreyi ve geleceği yeniden okuyor. Bu okuyuş kalem, yazı ve semboller üzerinden değil; varlık ve yaratılış üzerinden bir okuyuş. Kutsal kitaplar ve insan yazması ile değil; fıtrat, şeyler ve evrenin devam eden düzeni üzerinden okuyuştur. Bunun için kulağını kalem sahiplerinin değil fıtratın kendisine sunduğu; ahlak, adalet ve merhametin sesine kulak veriyor. Pope’nin dediği gibi Tanrı tarihe müdahale ediyor. Rönesans II.

İnsanın; Homo Faber’den insan homo self-consciousness aşaması/dönemi başladı. Öz bilinç yani fıtrat. Fıtrata dönüş. Homo self-consciousness döneminin alt yapısı Filistin’de 100 yıl insanlık için ise 300 yıllık bir olgunlaşma dönemi var. “Tohumdan ağaca sıçrama yoktur” tespitinden yola çıkan Alexandre Koyre, tarihte ani sıçramalara ya da radikal dönüşümlere yer olmadığını söyleyerek, toplumsal dönüşümlerin geri beslenmesinin zorunlu oluşundan bahsetmektedir. Filistin ve insanlık tamda bu eşikte bulunmaktadır.

7 Ekim Rönesans’a tepkiler yalnızca Müslümanlar ve Araplardan değil, dini, mezhebi, ırkı, coğrafyası ne olursa olsun tüm insanlardan gelmektedir. 25 Şubat 2024'te, ABD’nin 25 yaşındaki askeri Aaron Bushnell, küresel gücün başkenti ABDİsrail elçiliğinin kapısının önünde, "Filistin'de sömürgecilerin elinde yaşananları" protesto ettiğini "artık soykırımın suç ortağı olmayacağını " belirterek kendini yakması; Bushnell yanarken defalarca "Özgür Filistin!" diye bağırması II. Rönesans’ın işaretidir. ABD'li gaziler, Filistin için kendini yakan Aaron Bushnell’i anmak için üniformalarını ateşe vermeleri: "Aaron Bushnell'i unutmayın, o yalnız değil" söz ve duruşları küresel isyanın işaretleridir.

Venezuela, Kolombiya, Bolivya ve birçok ülke, İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik şiddetli saldırılarını, Adolf Hitler'in Yahudilere yönelik soykırımına (Holokost) benzetmeleri küresel bir başkaldırının görüntüleridir. Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika'nın başvurusunu değerlendirerek İsrail'in soykırım ile yargılanması kararı; egemenlere dokunuş olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca küresel ölçekte; iktidar borcu olan devletlerin ve diktatör yöneticilerin yönetimi altında olan milyonlarca halk ve sessiz yığınların kalpleri, elde ettikleri ilk fırsatta Rönesans ateşine destek vermek için beklemekte ve öfkelerini biriktirmektedirler. 

Homo Faberinsan tipinden; hep yere basan, salt akla inanan, dünya görüşünü yalnızca teknolojinin ve matematiğin verileri üstüne kuran modern insan ki kendi doğasına/yaratılış kodlarına yabancılaşmış teknoloji insanının ironik ve şaşırtıcı yaşamından kurtularak;  Homo Self-consciousness (öz bilinç /fıtrat) çağı başlamıştır.

Rönesans II Gazze.

 

 

 

 

 

 

 

 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri