FURKAN YILMAZ ALTINÖZ

Yüzleşmek ve Filistin

YÜZLEŞMEK VE FİLİSTİN

F. Yılmaz ALTUNÖZ

 

Yüzleşmek, nefis muhasebesinin adı. Kişinin kendisini sorgulamasının adı; yüzleşmek. Durum tespiti yapmanın adı; yüzleşmek. Nerde durduğunu ve nasıl durduğunu bilmenin adı; yüzleşmek.

Erdemli insanların davranış biçimidir; yüzleşmek. Çekinmeden aynaya bakabilmektir; yüzleşmek. Kendine soru sorabilmektir; yüzleşmek. Hatta bir başkasının soru sormasına izin vermektir; yüzleşmek. Yapıcı tenkitlerini ya da tavsiyelerini dinlemektir; yüzleşmek. Ve aynı zamanda kendini yenilemektir; yüzleşmek. Evet! Evet! Müslümanca bir duruştur; yüzleşmek.

Modernizm buna yani yüzleşmeye izin vermez. Makyajıyla, botoksuyla ve estetiğiyle izin vermez.  Kaç yaşında olduğunu sana söylemez. Yüz hatlarının sana hayatın hangi dönemecinde olduğundan bahsettirmez. Hakikatten kopan felsefesiyle ölüm ve ötesiyle yüzleşmekten alıkoyar muhatabını. Hırs, cinsellik, ihtiras ve kumar gibi şeylerle; kalbi ve aklı örter; yüzlemekten kaçınır. Bu nedenle Modernizm en az ikiyüzlü ama daha çok; çok yüzlü. Kendisini bile tanıyamayacak kadar; hiç yüzlü.

Nifak ehli yani münafıklar hiç yüzleşemezler. Çünkü o kadar çok yüzleri vardır ki yüzleşecek yüz bulamazlar. Hangisiyle yüzleşsinler ki! Köstebek hayvanı gibidir onlar. O kadar çok yuva delikleri vardır ki birinden girer diğerinden çıkarlar. Göremezler. Kördürler. Aynaya bakacak gözleri yoktur.

Şeytan ve nefis yüzleşmenin önündeki en büyük iki engeldir. Uyku ve rahatlık rahatlığı da çok engel; yüzleşmeye. Çok kazanmak hırsı da öyle; yüzleştirmez insanı kendisiyle, ailesiyle, çevresiyle ve rabbiyle; çünkü bir mazereti vardır, çalışmak ve zengin olmak. Çocuklarının yüzünü uykuda, eşinin yüzünü sofrada görür; ama onlar onun yüzünü göremezler; çünkü onun yüzü iş maskesiyle örtülüdür. Rabbine, peygamberine, ümmete, ailesine ve kendisine zaman ayırmaz ve yüzleş(e)mez; çünkü işi vardır.

Sevgi ve korkuda yüzleşmeye engeldir. Sevginin arkasına sığınır kendisini aldatır. Korkunun arkasına sığınır kendisini aldatır. Ve yüzleşemez. Hâlbuki Allah en çok beni sevin der. Ve benden korkun/itaat edin der. Sevgi ve korku insanın sevk ve idaresinde en önemli etkendir. Korkut ve yönet. Sevdir ve yönet.

Yüzleşmek yani hakikati bulmak adına; kendini ve çevreni sorgulamak. Şimdi ve geçmişteki eksikliklerin farkına vararak; hatada ısrar etmemek, unutulanı hatırlamak; olması ve yapılması gerekeni yapmak için; kısa, orta ve uzun vadeli planlarla; geleceği planlama eylemidir: Yüzleşmek.   

Ve Bilad-ı Şam; Şam/Dımışk beldeleri demektir. Bugünkü Suriye, Lübnan ve Filistin topraklarını kapsayan bölgelere verilen isim; Bilad-ı Şam. Osmanlı döneminde kullanılmış coğrafi tanım ve tarihin verdiği isim. Filistin’in ayrılmaz bir parçası Suriye ve Lübnan. Bu bütün unut(tur)uldu. Sonra Filistin geldi gündeme. Filistin’de gündemden çıkarıldı. Gazze kaldı. Gazze çıkarıldı gündemden. Kudüs kaldı. Kudüs çıkarıldı gündemden. Ve Mescid-i Aksa kaldı!

Mescid-İ Aksa’nın özgürlüğü! Hedef ve algıyla yüzleşmek. Ne istediğin ile yüzleşmek.

Yüzleşmek…

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri