FURKAN YILMAZ ALTINÖZ

Seyyid Burhaneddin ve Erciyes Bulvarı - Mehmet Özhaseki

 SEYYİD BURHANEDDİN VE ERCİYES BULVARI - MEHMET ÖZHASEKİ

F. Yılmaz ALTUNÖZ

“Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen meclis toplantısında, meclise, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak Erciyes Kayak Merkezi’ni kapsayan ve Develi ilçesi çevre yolu caddesi kavşağına kadar devam eden bulvara Mehmet Özhaseki Bulvarı isminin verilmesi önergesi geldi. Başkan Büyükkılıç, “Yıllarını vermiş bir bakanımız, gururumuz, hemşehrimiz, oylarınıza sunuyorum” dedi. Meclis üyeleri, talebi oy birliği ile kabul etti.” Kayseri kamuoyu medya yoluyla bu değişikliği öğrendi. Ama kamuoyu yoklamasıyla ya da mini halk oylaması yoluyla öğrenmek daha da etik olurdu.

Ahde vefanın İslam ve Türk geleneğinde önemli bir yeri vardır. Öyle ki atasözümüz gereği “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır.” Sözü ahde vefayı en güzel şekilde tanımlar. Ahde vefa ifasının birçok yolu vardır. Bunlardan birisi de ülkesine kanıyla, canıyla, malıyla, ilmiyle ve siyasetiyle hizmet etmiş kimselerin; isimlerinin kamu kuruluşlarına, cadde, bulvar ve semtlere verilmesidir. Bu tür uygulamalardan hareketle; Sn. Mehmet Özhaseki’nin ismi de Seyyid Burhaneddin hazretlerinin, kendisinin medfun ve haziresinin (Cami, mescit, tekke, ibadethaneler ve birkaç yüz mezarın bulunduğu geniş alan) bulunduğu bulvardan ismi kaldırılarak; Sn. Mehmet Özhaseki’nin ismi verilmiştir. Ayrıca şehrimizle özdeşleşmiş Erciyes Dağının adını taşıyan, Erciyes Bulvarı ismi de Mehmet Özhaseki Bulvarı olarak değiştirilmiştir.

“Seyyid Burhaneddin” isimden öte bir unvandır. Bu unvan inanç kokar, tarih kokar, kültür ve kimlik kokar. Çok güçlü bir şekilde tarih ve toplumsal karşılığı vardır. Yani sıradan bir isim değildir. Konya’yı Konya yapan Mevlana’nın hocasıdır. Konya’yı Mevlana yapan zatın hocası; Kayseri’yi Kayseri yapamadığı gibi; bulunduğu semtten/alandan adının da kaldırılmasının; sanırım makul bir karşılığı yoktur. İzaha muhtaçtır. Aynı şekilde kendisine götüren yolun ismi ile müsemma olması; en doğal hakkı olan Erciyes Dağının isminin değiştirilmesi; yine izaha muhtaçtır. Erciyes Dağı tarihtir ve şahittir. Sıradan bir dağın adı değil Kayseri’nin adıdır. Kayserinin nişanıdır. Şehrin bağrına asılmış kolyesidir.

Sayın Bakanımıza bu şehir ahde vefa örneği göstermelidir. 30 yıla yakındır şehrimize hizmet eden bir şahsiyet; bu şehirde yaşamalıdır. Ancak tarihe, kültüre, kimliğe, geleneğe ve evliya/alimlere saygıyı yok sayarak değil. Yazmak sorumluluktur. Yazan el toplumun nabzını da tutmak zorundadır. Bu makale nabzın ve sorumluluğun sonucudur.

Değiştirilen unvan/isimler iade edilmesi toplumsal bir taleptir. Ahde vefa gereği sayın bakanımıza yönelik elbette gereği yapılmalıdır. 

Seyyid Burhaneddin Hz.lerine vefa...
Erciyes Dağına vefa...

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri