Uluslararası Kudüs Haftası Başlıyor

Filistin ve Kudüs için mücadele eden STK’lar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın etkinlikler düzenleyeceği “Uluslararası Kudüs Haftası” 8 Mart’ta başlıyor. Hafta boyunca İsra ve Miraç programları, sosyal medya kampanyaları, konferanslar ve mitingler düzenlenecek.

Filistin ve Kudüs için mücadele eden STK’lar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın etkinlikler düzenleyeceği “Uluslararası Kudüs Haftası” 8 Mart’ta başlıyor. Hafta boyunca İsra ve Miraç programları, sosyal medya kampanyaları, konferanslar ve mitingler düzenlenecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, geçtiğimiz şubat ayında yaptıkları ‘Kudüs Haftası İstişare Toplantısı’nda 8-14 Mart tarihlerinin Kudüs Haftası olarak kararlaştırdıklarını duyurmuştu.

Yurt Dışındaki Filistinli Alimler Derneği’ninöncülüğünde 8-14 Mart tarihlerinin Kudüs Haftası olarak ilan edilmesini önemli bulduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Kudüs, hiçbirini birbirinden ayırt etmeden iman ettiğimiz bir peygamberler şehridir; Kudüs, içinde ilk kıblemiz bulunan Mescid-i Aksa’nın bulunduğu mübarek ve etrafı bereketli bir şehirdir. Mescid-i Aksa ise Peygamber Efendimizin, yeryüzünde ziyaret edilmesini teşvik ettiği, hayır ve hasenat yapılmasını tavsiye ettiği en önemli üç mescitten biridir.” Açıklamasında bulunmuştu.

Başkan Erbaş, Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs'e sahip çıkmanın, bu değerlerin İslam inancındaki önemine dikkat çekmenin ve Filistin halkıyla dayanışma duygularını canlı tutmanın Müslümanlar için önemli bir vazife olduğunu kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, her sene Miraç gecesi vesilesiyle tüm programlarında Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunu gündeme getiriyor. Bu haftaya denk gelen (12 Mart) cuma hutbesinin konusunu Aksa ve Kudüs'e destek ve kurtuluş için ayırılmasının isteneceğini ifade ediliyor.

Filistin ve Kudüs için faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Türkiye DİB’nın faaliyetler düzenleyeceği “Uluslararası Kudüs Haftasıher yıl Miraç Kandili, Hıttin Savaşı ve Selahaddin Eyyübi’nin Mescid-i Aksa’yı haçlıların elinden kurtarmatarihlerine denk gelen Recep ayının son haftasında kutlanıyor.

Filistin, Lübnan, Irak, Ürdün, Mısır, Fas, Tunus, Cezayir, Endonezya, Libya, Pakistan, Eritre ve Senegal gibi ülkelerden çok sayıda İslam alimi de hafta boyunca düzenlenecek faaliyetlere katılacaklarını ve sosyal medyada 12 Mart’ta Kudüs’e destek için açılacak ‘hashtag’ kampanyasına destek vereceklerini açıkladı.

 

Yurtdışı Filistinli Alimler Derneğinin “Kudüs Haftası” İstişare toplantısında konuşan dünya alimleri özgür bir Kudüs için yapılması gerekenleri anlattı.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler