Milletvekili Cahid Cıngı: “Kayseri’de İşsizlik değil, İşçisizlik Sorunu Var”

KAYSERİ (1HA)- Kayseri OSB’de gerçekleşen İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nda konuşan AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, “Hepimizi heyecanlandıran İstihdam Fuarı, üretim şehri Kayserimizin geleceğini şekillendirecek ve işçi, çalışan bulma konusundaki kanayan yaramıza da merhem olacak bir faaliyet olarak tarihe geçecek. İş arayan vatandaşlarımız doğru işi bulma sıkıntısı içerisindeyken işverenlerimiz de doğru personeli bulma hususunda sıkıntılar çekiyor ancak şu anda açık pozisyon sayısı, işsiz olarak kaydedilen rakamdan çok daha fazla. Buna dayanarak ‘Kayseri’de işsizlik yok’ dememiz mümkün, belki de ‘İşçisizlik var’ dememiz gerekiyor” dedi.
Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR himayelerinde gerçekleşen Kayseri İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açılışı yapıldı. Çeşitli sektörlerden 200 firmanın katılımıyla iş arayan ve işverenin buluştuğu fuarın açılışına Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya ve sanayiciler katıldı.
İstihdam Fuarı’nın, Kayseri’nin geleceğini şekillendirecek ve işçi bulma hususundaki probleme de çözüm olacak bir faaliyet olarak tarihe geçeceğini ifade eden AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, “İş arayan vatandaşlarımız doğru işi bulma sıkıntısı içerisindeyken işverenlerimiz de doğru personeli bulma hususunda sıkıntılar çekiyor ancak şu anda açık pozisyon sayısı, işsiz olarak kaydedilen rakamdan çok daha fazla. Buna dayanarak ‘Kayseri’de işsizlik yok’ dememiz mümkün, belki de ‘İşçisizlik var’ dememiz gerekiyor. Üreticilerin mobilya, çelik kapı, makine gibi sektörlerde yoğunlaşması daha fazla insan kaynağını da yanında getiriyor. Artık vasıflı personeli bir kenara bıraktık direkt insan kaynağı sıkıntısı çekiliyor. Bu problem çözülemediği takdirde hem iç piyasada hem de ihracatta daralmayla karşı karşıya kalacağız. Zaten sanayicilerimiz birçok sıkıntıyla uğraşırken personel sıkıntısından üretim ve teslimat konusunda sorun yaşaması da ayrıca bir sorundur. Bu problemi de toplumu ve gençlerimizi bilinçlendirerek aşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Diğer Haberler

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler