Fikir Tutuklularından Biri Daha Hapiste Ağır Şartlar Nedeniyle Hayatını Kaybetti.

Suudi Arabistan'ın fikir tutuklularından biri daha hapiste ağır şartlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan'ın fikir tutuklularından biri daha hapiste ağır şartlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Bölge kaynaklarının ve insan hakları gruplarının aktardığı bilgilere göre, ülkenin önde gelen akademisyenlerinden ve insan hakları aktivistlerinden biri olan Dr. Abdullah el Hamid yaşamını yitirdi.

2012 yılından bu yana aralıksız olarak hapiste tutulan 69 yaşındaki el Hamid, 9 Nisan günü felç geçirerek komaya girmiş, başkent Riyad'da hastaneye kaldırılmıştı.

Dr. Abdullah el Hamid'in hem hapishanede, hem de kaldırıldığı hastanede ağır bir tıbbi ihmalle karşı karşıya kaldığı ifade edildi. Gerekli bir şekilde tedavi alma hakkına engel olunan el Hamid bugün, Ramazan ayının ilk günü olan 24 Nisan'da hayatını kaybetti.

El Hamid'in ölümü insan hakları çevrelerinde büyük bir tepkiye yol açtı.

Dr. Abdullah el Hamid kimdir?

Suudi Arabistan'ın Kasım ilinin merkezi Bureyde'de, 12 Temmuz 1950 yılında doğdu.

Bureyde, Riyad'ın kuzeybatısında yer alan, Irak ve Necd'den Hicaz'a giden yolların kavşak noktası olması ve sahip olduğu tarım potansiyeli nedeniyle tarihden bu yana dikkat çekmiş, ülke içerisindeki cihat yanlılarının Suudi rejimine karşı yürüttüğü muhalefetin 1990'lı yıllardan beri merkezi olarak görülen bir şehirdir.

Akademik alandaki çalışmalarıyla ünlenen El Hamid, Arap Dili ve Edebiyatı alanında aldığı eğitimin yanı sıra dini bir eğitim de gördü. Şair olan El Hamid, profesörlüğe kadar yükseldi.

İlk olarak 2005 yılının Mayıs ayında reform çağrıları sebebiyle tutuklanan El Hamid, 3 ay sonra serbest bırakıldı. 2008 yılında 4 ay daha hapis yattı.

2012'de tekrar "kaosa yol açma, kamu düzeninin bozma, alimlere 'saray alimi' olma suçlamasında bulunma" gibi suçlar nedeniyle tutuklandı. 6 ay sonra sonuçlanan mahkemede 5 yıl hapse mahkum edildi, eskiden affedilen 6 yıllık cezası da buna eklendi.

El Hamid'in avukatları da bir süre sonra Suudi yönetimince tutuklandı.

Dr. Abdullah el Hamid, 2009 yılında kurulan Suudi Arabistan Sivil ve Siyasi Haklar Derneği'nin kurucularından biriydi.

Kaynak: Mepa News

Diğer Haberler

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.







Diğer Haberler